Adres: Turan Mah. Eski Manisa Yolu No: 31/A Turgutlu
  • Bizi arayın
    0(236) 313 71 96
  • Çalışma Saatleri
    Pzt - Cmt 08:00 - 20:00
  • E-Mail
    info@barmanlar.com
YENİ YAPILAN BİNALAR KAÇ ŞİDDETİNDE DEPREME DAYANIKLIDIR ?

YENİ YAPILAN BİNALAR KAÇ ŞİDDETİNDE DEPREME DAYANIKLIDIR ?

İstanbul'da yaşanan 5.8 şiddetindeki depremin ardından yaşanan artçı depremler vatandaşın oturduğu evlerin sağlamlığını sorgulamasına neden oldu. Eski binaların depreme olan dayanıklılığı kadar yeni binaların deprem dayanıklılığı da merak konusu oldu. Peki, deprem yönetmeliği ile yeni binalar kaç şiddetinde depreme dayanır?

Türkiye'de yapılan binaların depreme dayanıklılığı sorgulanırken 1999 yılından sonra yapılan binaların tümü yeni deprem yönetmeliği kapsamında yapıldığı için daha sağlam kabul ediliyor.

Yeni deprem yönetmeliği ile yapılan binaların belirli bir şiddette ki depreme dayanıklı olması zorunluluğu bulunuyor.

Konu hakkında açıklama yapan Mimar Sinan Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde bir dönem hocalık yapan Mimar Tatsuya Yamamoto Japonya'nın deprem ile yaşamayı öğrenen bir ülke olduğunu söyleyerek Türkiye'nin de bunu başarması gerektiğini söyledi.

Yeni yapılan binaların depreme dayanıklılığı konusunda ise yapmış olduğu açıklamasında "Türkiye'de bu sınır 7.6'dır. Çünkü bunun üzerinde bir deprem hiç görülmemiş.

Öngörülen şiddet sınırı arttırılsa, mesela 7.8'e çıkartılsa, bina maliyeti yükselir. Ona ihtiyaç var mı tartışmak gerek. Ancak önemli olan, mevcut yasal düzenlemeye uygun binalar yapılması.

Bence şu andaki düzenleme iyi, yüksek binalar hariç. Yüksek binalarla ilgili kısımda uzun dalga hesaplarına göre inşaat şartı koymak gerekir. Yedi kattan sonraki betonarme binaları bu kanun kurtarmaz" diyerek 7 katlı binalara kadar yeni yapılan binaların 7,6 şiddetindeki depreme kadar dayanacağını söyledi. 

Detaylı bilgi için Tıklayınız !