Adres: Turan Mah. Eski Manisa Yolu No: 31/A Turgutlu
  • Bizi arayın
    0(236) 313 71 96
  • Çalışma Saatleri
    Pzt - Cmt 08:00 - 20:00
  • E-Mail
    info@barmanlar.com
BİNALARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

BİNALARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Belirli bir amaç doğrultusunda planlanan ve inşa edilen yapıların hem ekonomik hem de can güvenliği açısından belirli ömürleri bulunmaktadır. Bu amaçla binaların-yapıların hizmet ömrü ve tasarım ömrü gibi farklı tanımlamalar yapılmıştır.

“Binaların Ortalama Ömrü Ne Kadar?”
“Bir Binanın-Evin Ömrü Ne Kadar?”

Hizmet (Servis) Ömrü

Bir yapının veya yapı bileşenlerinin herhangi birisinin, bakım veya onarım için beklenmeyen maliyetler veya bozulmalar çıkarmaksızın kullanılabildiği esas süreye hizmet ömrü ya da servis ömrü denmektedir.

Tasarım Ömrü

Beklenen kullanım koşullarına maruz bırakılan ve önceden belirlenmiş olan bir bakım planına göre bakımı yapılan bir yapı bileşeni için tasarımcının belirlemiş olduğu hizmet ömrü tasarım ömrü olarak tanımlanmaktadır.

Dünyada en yaygın kullanılan yapı malzemelerinin basında beton gelmektedir.

BS 7543-2003 ‘te betonarme elemanlar için tasarım ömrü 60+ yıl olarak belirtimişken gerçekleşen servis ömrü 20-30 yıl olarak belirtilmiştir.

Betonarme elemanların bozulmaları için etken olarak donatı korozyonu ve beton örtüsünün dağılması gösterilmiş, betonarme elemanların servis ömrünün artırılması için beton örtüsünün artırılması ve donatının kaplanması önerilmektedir.

Su ve nem kimyasal reaksiyonlarda rol oynayan en önemli iki etkendir. Kimyasal reaksiyonlarla bozulmanın ilk aşamasından sonra, donma ve çözülmenin yıkıcı etkileri belirgin olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle, betonarme malzemenin bulunduğu ortamdan suyu uzaklaştırmak yapımn servis ömrü açısından yararlı olacaktır.

Detaylı bilgi için Tıklayınız !